Jestliže se učíte opravdu každý den, pauzy byste si měli dělat pravidelně. Mozek si také potřebuje odpočinout a zregenerovat se. A navíc si učenou látku rychleji zapamatujete.
Přestávky si dělejte, také když:
1) když se učíte už několik hodin v kuse
Po takové době už vám stejně klesá pozornost a hlava je vyčerpaná. Naordinujte si přestávku, během které sezobněte pár kousků ovoce, ořechů, běžte se projít nebo se alespoň doma protáhněte u otevřeného okna.
2) když jste ve stresu
Úzkost na nás může útočit i během učení. V tom případě na chvíli zastavte, sešity odložte stranou, zhluboka se prodýchejte do břicha. Pusťte si třeba také pomalou relaxační hudbu a po chvíli se k učení vraťte zpět.
3) když vám nejde soustředit se
V hlavě máte tisíc jiných myšlenek, které vám nedovolí se na učenou látku dostatečně soustředit. Pokud půjdete přes moc a u učení zůstanete, výsledek nebude nijak valný. Raději se běžte projít, zavolejte kamarádům nebo si pusťte jeden díl seriálu. Potom se ke studiu znovu vraťte.
4) když řešíte osobní problémy
Problémy v osobním životě dokážou hodně zamávat s plány na studium. Jako podpůrnou pomůcku zkuste své pocity vypsat na papír nebo si s někým promluvit, kdo vás vyslechne.
5) když jste unavení
Vyčerpané tělo fyzicky i psychicky se špatně učí. Proto si klidně zatáhněte žaluzie a skočte na 20 minut do postele. Po vyspání vám půjde učení o mnoho lépe. A chcete-li start učení ještě více podpořit, připravte si k němu silné espreso.
6) když před sebou máte nudnou látku
Látka je nezajímavá a nudná. V tom případě se také doporučuje přestávka a poté zkuste látku podat novými učebními metodami. Buďte kreativní a snažte se z učení udělat zábavu.
7) když nemáte klid
Na učení potřebujete klid, abyste se mohli soustředit. Pokud jde z venku hlasitá hudba a zvuk sbíječky, dejte si pauzu a mezitím hledejte klidnější místo.