Přetížené zásuvky
Když k vám dorazí elektrikář na revizi, začne kontrolovat elektrický rozvaděč a poté se přesune do jednotlivých místností, může si povšimnout některých typických jevů, co se vyskytují v domácnostech, v kancelářích a na dalších místech, kde jsou k dispozici elektrické zásuvky. Jedním z nich jsou zapojené spotřebiče do zásuvek. Někteří lidé si neuvědomují, co se stane, když v jedné zásuvce bude zapojeno deset spotřebičů a všechny začnou pracovat naráz. A tak se stává, že například jedna zásuvka napájí pračku a současně chladničku, pultový mrazák, žehličku, vysavač, mikrovlnnou troubu, rychlovarnou konvici a elektrický mixér. Spotřebiče s vyšším odběrem přetěžují v místě zásuvky elektrické vodiče, ty se přehřívají, a to pak může vést k natavení izolace a ke vzniku zkratu a požáru.
Chaos v prodlužovacích šňůrách
Dalším častým jevem je vytváření dalších (umělých) zásuvek v obytném prostoru pomocí prodlužovacích šňůr. Nežli pověřit elektrikáře z Prahy 11, aby přidělal v místnosti zásuvky ve zdi a zajistil tím bezpečnější využívání elektroinstalace, mnozí lidé raději nakoupí tucet prodlužovaček a každou z nich zapojí do zásuvky, načež z jedné zásuvky vznikne třeba pět dalších zdířek. Problém je ale v tom, že prodlužovací vodič vede mimo zdivo, to znamená nejčastěji po koberci nebo pod postelí a pod psacím stolem. Tam pak stačí šňůru při manipulaci poškodit – proříznout a skřípnout izolační vrstvu, a máte zaděláno na smrtelný úraz nebo požár.
Zahradní a dílenské náčiní
Nebezpečné situace vznikají i při práci s elektrickým nářadím. Nejzranitelnější jsou tu přívodní šňůry, poměrně snadno propálíte šňůru od úhlové brusky, proříznete šňůru u kotoučové pily a proseknete šňůru u sekačky na trávu. Pokud si toho nevšimnete a dotknete se exponovaného místa zpocenou dlaní nebo zpoceným bosým chodidlem, můžete utrpět smrtelný úraz, protože slaný pot je perfektní vodič elektřiny. Nechte tedy elektrikáře prověřit i vaše zahradní a dílenské elektrické nářadí.