NÄ›která rozhodnutà úřednÃků Evropské unie nejsou pÅ™ÃliÅ¡ moudrá, jednÃm z nich byl zákaz prodeje vláknových žárovek. Ve své podstatÄ› bychom mohli tento úkon chápat jako pokrokový, v zájmu snÞenà energetické nároÄnosti a s podporou nÃzkoenergetických zdrojů. TÃm vÅ¡ak doÅ¡lo k zajÃmavému jevu, u nÄ›kterých osob totiž vypukla panická mánie, která způsobila opaÄný jev. NamÃsto toho, aby se zaÄali ohlÞet po alternativnÃm Å™eÅ¡enà a hledali samostatnÄ› zdroje s levnÄ›jÅ¡Ãm provozem, pÅ™edzásobili se stávajÃcÃmi žárovkami s wolframovým vláknem. V krátké dobÄ› tÄ›snÄ› pÅ™ed oficiálnÃm ukonÄenÃm prodeje byly vykoupeny vÅ¡echny sklady a prodalo se obrovské množstvà tÄ›chto zastaralých, ale stále funkÄnÃch svÄ›telných zdrojů. Mnohým lidem zároveň vyhovuje teplý barevný tón bÃlého svÄ›tla s velmi vysokým indexem podánà barev Ra a domnÃvajà se, že by se u jiného zdroje svÄ›tla tÄ›chto parametrů nedoÄkali.
Na poÄátku roku 2019 byl proveden průzkum ohlednÄ› svÄ›telných zdrojů v Äeských domácnostech a potvrdil, že pÅ™ibližnÄ› dvÄ› tÅ™etiny svÃtidel tvořà vláknové žárovky, zhruba jednu tÅ™etinu kompaktnà zářivky, a to pÅ™evážnÄ› jeÅ¡tÄ› prvnà vývojové generace z devadesátých let, zhruba tÅ™ináct procent halogenové, vÄ›tÅ¡inou bodové žárovky a jen malé procento výbojky a klasické lineárnà zářivky. LED diodová svÃtidla tvořà jen necelých 15 procent, což je vzhledem k pokroÄilosti této technologie a k rozÅ¡ÃÅ™enému sortimentu pomÄ›rnÄ› málo.
Scházà informovanost
SvÃtidla v domácnostech lidé považujà za nÄ›co druhotného, co nenà hodno pÅ™ÃliÅ¡ velkému zájmu. Nejedná se o spotÅ™ebiÄe s (relativnÄ›) velkým pÅ™Ãkonem, který by enormnÄ› zatěžoval rodinný rozpoÄet, po zapnutà vypÃnaÄe svÄ›tlo svÃtà a nenà nutné tuto skuteÄnost mÄ›nit (pouze pÅ™i závadÄ›) a na vÄ›tÅ¡inu z nás doléhajà jiné starosti – finanÄnÃ, zdravotnÃ, rodinné a pracovnà vztahy atd. OsvÄ›tlenà je tedy stranou zájmu a pouhých zhruba dvacet procent lidà se doopravdy zajÃmá o novinky v tomto smÄ›ru a snažà se nÄ›co na této skuteÄnosti zmÄ›nit.